STRAVA JE JEN ZLOMEK DETOXU. ČISTÝ VZDUCH JE ZÁKLAD

Strava je jen zlomek detoxu a detox je nezbytnou součástí na cestě ke zdraví.

Často se setkávám s tím, že si lidé myslí, že změní stravu a všechno bude zalité sluncem. No, tak jednoduché to opravdu není. Je třeba si uvědomit, že zdravý život se skládá z mnoha dílků a strava je jen jeden z nich.

Pokud někdo chce zapracovat na svém životě vědomě, může zvážit pár bodů:

Zda má dostatek čistého vzduchu a pije čistou vodu. Tento bod je v Čechách téměř nemožné splnit. V tomto mají asi mentální výhodu lidé, kteří nemají srovnání s jinými krajinami a myslí si, že to v Česku jde. Pro nás ostatní je to výborné duchovní cvičení – přijímat s pokorou to, co nemohu změnit.

Je fajn jíst syrové ovoce a zeleninu a hlavně byliny, pupeny právě z toho čistého prostředí. Protože ten plod nemůže být ovlivněn okolím, ve kterém není. Ten plod vzejde vždy z prostředí, ve kterém se nachází.

Nesmíme zapomenout, že je třeba také dýchat. Vědomě dýchat. Nádech – plíce, břicho, podbřišek / výdech – podbřišek, břicho, plíce a mezi to klidně ještě vložit zádrž dechu. Udělat si takové cvičeníčko dvaceti nádechů a výdechů během dne několikrát, není vůbec na škodu. Když je tedy co dýchat. A během celého dne si přihlídávat, zda nedýcháme jen povrchově.

Jestli někdo opomíjí pohyb, nemůže se divit, že mu to nějak nefunguje. Ano, i pohyb je součástí důležitého detoxu. Tento proces je spojen především s lymfou – což je kanál odtoku nečistot z těla. Lymfu podpoříme právě pohybem, třesením, skákáním. Něčím, čím se zapotíme a protřepeme. Nikdo neříká, že se mají běhat maratony, tam bych o zdraví skoro pochybovala, ale mírný poklus, nebo jízda na kole pro radost, je super věc.

U žen jsou pumpou lymfy prsa a u mužů varlata. Proto velmi doporučuji, aby ženy nenosily podprsenky a muži nenosili upnuté kalhoty. Minimálně u toho sportu tyto „škrtiče“ lymfatických procesů odložit. Příroda zařídila všechno dokonale. Ví, proč nechala jisté části těla „plandat“.

Nesmíme zapomenout na protahování. Jak důležité je protahování jsem si uvědomila až v době, kdy jsem začala cvičit jogu. I kdy ji už cvičím nějaký ten rok, stále si při cvičení jogy připadám jako na historických mučících nástrojích. Nikdy bych nevěřila, jak se dá jen běžným protahováním doslova zbořit tělo.

Protahování je velice účinné, uvolňujeme tím energetické bloky v těle na trase meridiánů. A pokud máme energetické bloky, je otázkou času, než se to projeví na fyzické úrovni v podobě nemoci.

Pobyt v přírodě je nezbytný. Pokud jsem půl dne v lese, cítím bytostně, že jsem její součástí. Energie je najednou více, a ten vnitřní pocit klidu a pohody je v přírodě tak nějak intenzivnější. Příroda pomáhá k uvnitřnění a člověk cítí, že je tam doma. To stejné je, když pracuji venku. Když se hrabu rukama v hlíně a jsem s kontaktem s půdou nebo když třeba jen skládám dřevo na zátop.

Psychická pohoda je velice důležitá. Pokud máme stresový život, dostáváme se energeticky do nižších vibrací. Čím nižší energetická vibrace, tím blíž k nemoci těla. Dobrou zprávou je, že všechny body výše uvedené jsou zaručenými recepty k tomu, jak se dostat energeticky výš. To znamená, že pokud se ty body opravdu žijí, tak se i lépe snáší stres, složité vztahy, bezmocné situace. A následně je i síla a vůle z té situace nějak vykročit, zaujmout jiný postoj, najít řešení. Ale o energetické vibraci ovlivňující zdraví třeba zase jindy.

Přátelé, když to tak shrnu, základem je, spolu s čistou vodou, čistý vzduch. Od toho se můžeme odrazit a pak tvořit svůj zdravý život. Nejsem žádný aktivista s transparentem, ale pár zemí už jsem zcestovala a vím, že to jde i jinak. Snažme se udělat pro naše ovzduší maximum, a podporujme každého, kdo v té věci může udělat více než my jako jednotlivci. To je něco, co se opravdu vyplatí dlouhodobě na všech úrovních.

Vědomé žití je daleko víc než jen rozhodnutí, jak se budeme stravovat. To je jen jeden krok z mnoha.  Je důležitý, ale zrovna tak jsou důležité i ty ostatní. Je třeba svůj život přehodnotit komplexněji a postavit ho jen na „zdravé stravě“ nemusí fungovat.